Make your own free website on Tripod.com

Grumman G-44 (J4F) Widgeon

Typ: amfibia

Opis powstania i rozwoju

 Wykorzystując pozytywne doświadczenia z amfibią G-21 Goose wytwórnia Grumman opracował jej zmniejszoną wersję G-44. Prototyp oblatano w roku 1940. W projekcie wykorzystano oczywiście kształt pływaka i system wciągania podwozia zapożyczony z wojskowej amfibii Duck i zastosowany pomyślnie także w projekcie G-21. Amfibia miała być przeznaczona do celów cywilnych, ale już pierwszy seryjny egzemplarz został przeznaczony do celów wojskowych. Była to mianowicie 3-miejscowa amfibia patrolowa J4F1 przeciwko okrętom podwodnym, dostarczona w służbie ochrony wybrzeża w 1941 roku (w sumie dostarczono 25 sztuk). J4F1 mógł unieść tylko jedną bombę głębinową, podczepioną pod nasadą prawego skrzydła, a i tak nie miał wtedy wznoszenia w przypadku zatrzymania jednego z silników. Tym niemniej w 1942 roku samolot J4F1 zatopił w Zatoce Meksykańskiej, u ujścia Missisipi, niemiecki okręt podwodny U-166, który się tam zapędził.

15 podobnych amfibii dostarczono również dla lotnictwa wojskowego (USAAF) pod oznaczeniem OA-14. Następna seria 135 maszyn został zamówiona przez US Navy w 5-osobowej odmianie łącznikowej J4F2. 15 amfibii z tej serii dostarczono Wielkiej Brytanii w ramach Lend-Lease. Wodnosamoloty te, nazwane początkowo Gosling, a później przemienione na Widgeon służyły do łączności i transportu przede wszystkim w Indiach Wschodnich (w latach 1943-44). Pewna liczba tych samolotów została wyeksportowana do Portugalii i Brazylii. Wiele zdemobilizowanych lodzi G-44 używanych było po wojnie i kilka z nich lata do dzisiaj.

Dane taktyczno-techniczne

Konstrukcja: 3-5-osobowy, dwusilnikowy, wolnonośny grzbietopłat konstrukcji metalowej. Pojedynczy, skrzynkowy dźwigar spełniał jednocześnie rolę integralnego zbiornika paliwa. Kształt kadłuba z podłodziem i wciągane podwozie podwozie przypominały poprzednią konstrukcję G-21. Kadłub był podzielony na 5 wodoszczelnych komór. 

Napęd: 2 rzędowe silniki tłokowe, chłodzone powietrzem typu Ranger L-440-5 o mocy 150 kW każdy, śmigła dwułopatowe o stałym skoku.

Uzbrojenie:

Dane techniczne:

Długość 9,5 m
Rozpiętość 12,2 m
Wysokość 3,5 m
Powierzchnia nośna  
Masa własna 1470 kg
Masa całkowita 3430 kg
Prędkość maksymalna 246 km/h
Prędkość przelotowa 222 km/h
Wznoszenie 3,5 m/s
Pułap normalny 4450 m
Zasięg 1480 km

Powrót do samolotów amerykańskich

Powrót do strony głównej