Make your own free website on Tripod.com

Northrop N-3PB

Typ: bombowiec patrolowy

Opis powstania i rozwoju

Norweskie lotnictwo wojskowe (włącznie z morskim) wyposażone było przede wszystkim w samoloty importowane, m.in. z USA. Jednym z takich samolotów zaprojektowanych i produkowanych specjalnie na zamówienie Norwegii był morski bombowiec patrolowy Northrop N-3PB. Projekt samolotu powstał w 1939 roku jako pierwszy projekt nowej wytwórni Northrop Aircraft Incorporated (poprzednio istniejąca firma Northrop została wchłonięta przez Douglasa) Oczywiście, główny konstruktor John K. Northrop zawarł w nowym projekcie całe swoje doświadczenie z poprzednimi konstrukcjami nowoczesnych, metalowych jednopłatowców, z których znana była jego firma. Opierając się na tym doświadczeniu norweska komisja rządowa złożyła zamówienie na serię 24 samolotów już w początkach 1940 roku, kiedy samolot znajdował się jeszcze na deskach kreślarskich.

Zanim oblatano pierwszy samolot z zamówionej serii (styczeń1941) Norwegia znalazła się pod okupacją hitlerowską. Dlatego też wyprodukowane samoloty N-3PB zostały dostarczone do W. Brytanii, gdzie 25.04.1941 sformowano norweski dywizjon 330. Zadaniem dywizjonu, który stacjonował w Islandii, była osłona konwojów płynących trasami północnymi. Wkrótce jednak dywizjon 330 został przezbrojony w lepiej przystosowane do tego celu latające łodzie Catalina, a Northropy przesunięto do zadań szkolno-treningowych.

Dane taktyczno-techniczne

Konstrukcja: Northrop N-3PB był nowoczesnym, trzymiejscowym, jednosilnikowym, wolnonośnym dolnopłatowcem konstrukcji całkowicie metalowej z pracującym pokryciem z lekkich stopów. Płat trójdzielny. Kadłub konstrukcji półskorupowej mieścił 3 osoby załogi. Podłodzie składało się z 2 jednoredanowych pływaków metalowych.

Napęd: gwiazdowy silnik tłokowy Wright GR-1820-G205A o dość dużej mocy 810 kW (ten sam silnik napędzał zresztą inne samoloty zamówione przez Norwegię, np. Douglas 8A-5 i Curtiss Hawk 75-A). Śmigło trójłopatowe, metalowe przestawialne

Uzbrojenie:4 stałe karabiny maszynowe Colt-Browning (7,7 mm) zabudowane po 2 w nasadach skrzydeł doczepnych oraz 2 ruchome karabiny maszynowe tego samego typu w górnym i dolnym stanowisku strzelca pokładowego. Ponadto samolot mógł zabrać do 900 kg bomb.

Dane techniczne:

Długość 11,0 m
Rozpiętość 14,9 m
Wysokość 3,66 m
Powierzchnia nośna  
Masa własna 2800 kg
Masa całkowita 3850 kg
Prędkość maksymalna 415 km/h
Prędkość przelotowa 300 km/h
Czas wznoszenia na 4575 m 14,4 min
Pułap normalny 7300 m
Zasięg 1600 km

Powrót do samolotów amerykańskich

Powrót do strony głównej