Make your own free website on Tripod.com

Douglas TB2D Skypirate

Typ: torpedowy, bombowy

Opis powstania i rozwoju

Następcą samolotu torpedowego TBD Devastator miała być samolot pokładowy TB2D Skypirate przewidziany do zastosowania na lotniskowcach klasy Midway. Projekt tego samolotu powstał jednak później, w 1943 roku i przy jego opracowaniu można było wykorzystać koncepcję wcześniejszego projektu SB2D/ BTD. Stąd podobieństwo niektórych rozwiązań, jakkolwiek TB2D był niewątpliwie nowocześniejszy od BTD. Dwa prototypy nowego samolotu zamówiono 31.10.1943, a pierwszy z nich XTB2D-1 oblatano dopiero w lutym 1945 roku. Spowodowało to, że samolot nie został skierowany do produkcji seryjnej ze względu na koniec wojny.

Dane taktyczno-techniczne

Konstrukcja: trzymiejscowy samolot w układzie jednosilnikowego, wolnonośnego dolnopłata o konstrukcji całkowicie metalowej z trójpodporowym chowanym w locie podwoziem. Trójdzielny płata o dużej rozpiętości składał się z długiego prostokątnego centropłata oraz składanych do hangarowania części skrajnych o obrysie trapezowym i znacznym wzniosie. Centropłat wyposażony był w klapy wyporowe. Kadłub samolotu przypominał kształtem i konstrukcją kadłub BTD Destroyer, podobnie jak i usterzenie z szerokim statecznikiem pionowym, uzupełnionym płetwą grzbietową. Podwozie główne o szerokim rozstawie, wciągane było w skrzydła na zewnątrz. (aby zostawić miejsce dla uzbrojenia podwieszanego), a podwozie przednie o zdwojonych kołach - w tył do kadłuba.

Napęd: silnik tłokowy Pratt-Whittney R-4360-8 Wasp Major o układzie poczwórnej gwiazdy (4x7 cylindrów) o mocy 2200 kW (3000 KM), który napędzał dwa, czterołopatowe śmigła przestawialne Curtiss-Electric, o średnicy 4,5 m

Uzbrojenie: 4 karabiny maszynowe 12,7 mm zabudowane w skrzydłach oraz 4 zaczepy na 2 bomby 1800 kg i ewentualni 4 bomby głębinowe po 295 kg. Zamiast uzbrojenia można było podwiesić dodatkowe zbiorniki paliwa. W wersji seryjnej planowano dodatkowo umieścić 2 karabiny 12,7 mm (jeden w obrotowej wieżyczce na grzbiecie kadłuba, a drugi w wannie pod kadłubem)

Dane techniczne:

Długość 14,0 m
Rozpiętość 21.3 m
Wysokość 6,9 m
Powierzchnia nośna
Masa własna 8350 kg
Masa całkowita 15767 kg
Prędkość maksymalna 547 km/h
Prędkość przelotowa km/h
Wznoszenie 7 m/s
Pułap normalny m
Zasięg maksymalny 4635 km

Powrót do samolotów amerykańskich

Powrót do strony głównej