Bell XP-83

Typ: myśliwski, dalekiego zasięgu

Opis powstania i rozwoju

Najprostszym sposobem na zwiększenie zasięgu samolotu odrzutowego jest oczywiście zwiększenie pojemności jego zbiorników. Tę właśnie drogę wybrali konstruktorzy zakładów Bell, kiedy USAAF zamówiły u nich opracowanie projektu odrzutowego myśliwca dalekiego zasięgu. Zapotrzebowanie na samolot tej klasy wynikało ze specyficznej sytuacji na Pacyfiku, gdzie większość wysp wraz z lotniskami pozostawała w rękach japońskich. Prace nad nowym myśliwcem rozpoczęto w marcu 1943. Nowy samolot XP-83 zachował ogólny układ poprzedniej konstrukcji Bella, myśliwca P-58 Airacomet., zmieniono jednak kształt i wymiary poszczególnych podzespołów.

Kontrakt na budowę 2 prototypów został zawarty 31.07.1944, a oblot pierwszego prototypu odbył się 25.02.1945. Próby były na ogół zadowalające, ale uzyskane osiągi nie satysfakcjonowały, ponadto sytuacja na Oceanie Spokojnym zmieniła się z chwilą odzyskania szeregu wysp, na których mogły lądować mniejsze i ruchliwsze myśliwce eskortujące i przechwytujące. Dalsze prace nad projektem XP-83 zostały więc zaniechane.

Dane taktyczno techniczne

Konstrukcja: jednomiejscowy, dwusilnikowy, wolnonośny średniopłat konstrukcji metalowej, skrzydła o obrysie trapezowym i lekkim wzniosie miały dość znaczne wydłużenie. Kadłub odznaczał się dość dużym przekrojem poprzecznym , gdyż umieszczono w nim zbiorniki paliwa o pojemności 4350 dm3. Ciśnieniowa kabina pilota, w przedniej części kadłuba, miała niewielką, kroplową osłonę. Usterzenie klasyczne, wolnonośne, ze statecznikiem pionowym z niewielką płetwą grzbietową. Usterzenie poziome ze wzniosem osadzone było nad kadłubem. Podwozie trójkołowe z kołem przednim wciągane całkowicie w kadłub i skrzydła. Silniki zabudowane były po bokach kadłuba, pod płatem. Układ taki zapobiegał nadmiernej asymetrii ciągu w przypadku wyłączenia się jednego z silników i nie zajmował wnętrza kadłuba przeznaczonego na paliwo. W celu zwiększenia zasięgu można było zabudować podskrzydłowe zbiorniki 2x1140 dm3.

Napęd: silniki odrzutowe General Electric J33-GE-5 o ciągu 17,8 kN każdy.

Uzbrojenie : 6 karabinów 12,7 mm zabudowanych na stałe w dziobie kadłuba i 2 bomby 900 kg. Rozpatrywano także inne warianty uzbrojenia, np. 4 działka 20 mm lub 37 mm, a nawet 20 karabinów 12,7 mm.

Dane techniczne :

Długość 13,7 m
Rozpiętość 16,2 m
Wysokość 4,65 m
Powierzchnia nośna m2
Masa własna 6390 kg
Masa całkowita 12460 kg
Prędkość maksymalna 840 km/h
Prędkość przelotowa km/h
Czas wznoszenia na 9000 m 11,5 min.
Pułap normalny 13700 m
Zasięg 3300 km

Powrót do samolotów amerykańskich

Powrót do strony głównej