Airspeed AS-51 Horsa

Typ: szybowiec transportowy

 

Opis powstania i rozwoju

Po sukcesach hitlerowskich wojsk desantowych: inwazja Norwegia, Holandii, Belgii, Krety - także i w Wielkiej Brytanii rozpoczęto prace nad szybowcem desantowym, szczególnie dla planowanej operacji utworzenia 2 frontu w Europie. W wytwórni Airspeed zaprojektowano taki szybowiec i w 1941 r oblatany został prototyp oznaczony AS-51 Horsa. Zaprojektowany został do przewozu zarówno żołnierzy, jak i mniejszych wozów bojowych. Po pomyślnie przeprowadzonych próbach skierowano go do produkcji seryjnej, która osiągnęła ilość 3655 szybowców. Ze względu na łatwość obudowy (konstrukcja drewniana), szybowiec budowany był w kooperacji wielu zakładów, często nielotniczych. Po raz pierwszy w akcji użyte zostały szybowce Horsa (2 sztuki) 19. Listopada 1942 r. Holowane przez bombowce Halifax przewiozły do południowej Norwegii grupę komandosów, w celu zniszczenia niemieckiej fabryki ciężkiej wody. Następną akcją .było wyzwolenie Sycylii w lipcu 1943 r. Szybowce startowały z baz w Północnej Afryce. Część szybowców odbyła lot do Afryki na holu nad oceanem za Halifaxami. Kolejne akcje, w których brały udział szybowce Horsa to: lądowanie w Normandii w czerwcu 1944 r (utworzenie drugiego frontu w Zachodniej Europie, desant pod Arnhem we wrześniu 1944 r oraz w marcu 1945 - forsowanie Renu.

Polacy na Horsa'ch

Jedynym przypadkiem, kiedy polscy żołnierze wykorzystywali szybowce jako środek do prowadzenia działań wojennych, była sławna, bitwa pod Arnhem (wrzesień 1944 r). Wyznaczona do tej operacji (obok Anglików) Polska Samodzielna Brygada Spadochronowa miała przydzielonych 45 szybowców transportowych Airspeed Horsa do transportu artylerii i wozów bojowych. 18, września 1944 r (drugi dzień desantu) z lotniska Tarrant Rushton odleciał pierwszy rzut Brygady z częścią artylerii przeciwpancernej. 19 września przeleciał drugi rzut z artylerią przeciwpancerną, wozami dowodzenia, wozami łączności i sprzętem sanitarnym. W obu dniach lądowanie odbywało się pod ogniem niemieckim i Polacy podobnie jak reszta wojsk alianckich ponieśli duże straty. Szybowce holowane były przez bombowce Short Stirling

 

Dane taktyczno techniczne

Konstrukcja: całkowicie drewniana, skorupowa, mało wrażliwa na przestrzały. Ty1na część kadłuba łatwo odejmowana, dla szybkiego wyładunku pojazdów lub innego sprzętu, zaraz po wylądowaniu. Zaczep do holowania w środku ciężkości szybowca. Kadłub mieścił 20 do 25 żołnierzy. Szybowiec nie posiadał uzbrojenia.

Napęd: brak

Uzbrojenie: brak

Dane techniczne:

Długość 20,42 m
Rozpiętość 26,82 m
Wysokość 6,75 m
Powierzchnia nośna 102,5 m
Masa własna 3400 kg
Masa całkowita 6900 kg
Prędkość maksymalna 160 km/h
Prędkość minimalna
Czas wznoszenia na m  
Pułap normalny  
Zasięg  

Powrót do samolotów angielskich

Powrót do strony głównej