Blackburn B.6 Shark

Typ: wodnosamolot torpedowy

 

Opis powstania i rozwoju

B.6 Shark należał do długiej linii samolotów torpedowych budowanych przez brytyjską wytwórnie Blackburn, a znanych pod nazwami  Dart, Ripon, Baffin,. Shark powstał z inicjatywy wytwórni i odpowiadał wymaganiom państwowym nr S.15/33. prototyp samolotu z podwoziem kołowym oblatano w 1933. Poszczególne próby działania z pokładu lotniskowca HMS Courageoues zaowocowały w postaci kontraktu z sierpnia 1934 na pierwszą serię 16 maszyn. Również próby morskie po wyposażeniu samolotu w pływaki wypadły korzystnie. Nastąpiły dalsze kontrakty, w sumie Blackburn dostarczył dla brytyjskiego lotnictwa morskiego 238 samolotów Shark, zarówno z podwoziem kołowym, jak i pływakowym.

W chwili wybuchu wojny w 1939 samoloty te były już przestarzałe i wycofano je z pierwszej linii (zostały zastąpione przez Fairey Swordfish). Służyły do holowania celów i innych rodzajów treningu w lotnictwie morskim. Jednak zostały użyte operacyjnie w 1940, podczas ewakuacji sił brytyjskich z Dunkierki i wysp kanałowych.

Sześć wodnosamolotów Shark dostarczonych Portugalii służyło do patrolowania wybrzeży. Samoloty te były również eksportowane do Kanady, gdzie były także produkowane z licencji przez wytwórnię Boeing Aircraft of Canada. Służyły tam aż do 1944 roku.

Dane taktyczno techniczne

Konstrukcja: Shark był konstrukcji metalowej, płaty trójdzielne, górny płat był wyposażony w lotki na całej rozpiętości krawędzi spływu i stałe skrzela na skrajnej części krawędzi płata. Płaty były składane do hangarowania. Kadłub samolotu konstrukcji skorupowej był wodoszczelny na wypadek przymusowego wodowania. Trzyosobowa załoga zajmowała miejsca jeden za drugim w odkrytych kabinach, jednak w późniejszych odmianach wprowadzono długą, oszkloną osłonę otwartą nad stanowiskiem tylnego strzelca. Podwozie kołowe, trójgoleniowe mogło być szybko zamienione na pływaki z alcladu, gdyż okucia kadłuba i śródpłata były uniwersalne.

Napęd: gwiazdowy silnik tłokowy Armstrong SiddeleyTiger. W prototypie i pierwszej serii był to Tiger IV o mocy 515 kW, później wprowadzono model Tiger VI (560 kW), a w odmianie Shark Mk.III silnik Bristol Pegasus III (590 kW)

Uzbrojenie: 1 stały karabin maszynowy Vickers 7,7 mm strzelający do przodu i 1 ruchomy karabin tego samego typu w tylnym stanowisku strzeleckim. Samolot mógł unieść 1 torpedę o masie 680 kg lub odpowiedni ładunek bomb.

Dane techniczne:

Długość 11,7 m
Rozpiętość 14,0 m
Wysokość 4,7 m
Powierzchnia nośna  
Masa własna 2170 kg
Masa całkowita 3740 kg
Prędkość maksymalna 230 km/h
Prędkość przelotowa 180 km/h
Wznoszenie 3,7 m/s
Pułap normalny 4650 m
Zasięg maksymalny 1835 km

Powrót do samolotów angielskich

Powrót do strony głównej