Make your own free website on Tripod.com

Commonwealth Ca-12 Boomerang

Typ: myśliwski

Opis powstania i rozwoju

Gdy 7.12.1941 samoloty japońskie dokonały hekatomby amerykańskiej floty w Pearl Harbour lotnictwo australijskie praktycznie nie posiadało myśliwców. Ponieważ na skutek błyskawicznych sukcesów japońskich nie można było liczyć na szybkie dostawy sprzętu z Anglii lub USA, pozostało tylko radzić sobie samemu.

Założona w 1936 r. australijska wytwórnia Commonwealth Aircraft Corporation produkowała wówczas dwa typy licencyjnych samolotów wojskowych - był to przystosowany do warunków miejscowych NA-33 Wirraway oraz torpedowy Bristol Beaufort. Właśnie na bazie tego pierwszego powstał samolot będący ilustracją porzekadła, że potrzeba jest matką wynalazku.

Decyzje opracowani własnego samolotu podjęto w trzecim dniu wojny, a po 14 tygodniach od rozpoczęcia prac projektowych, 29 maja 1942 r. oblatany został prototyp. Samolot konstrukcyjnie przypominał Wirrawaya i nic dziwnego, bo Australijczycy wykorzystali po prostu części licencyjnego dolnopłata, wyposażając go w największy posiadany silnik Twin Wasp. W kabinie pilota zamontowano płytę pancerną, a przednią szybę wykonano z kuloodpornego szkła. Samolot otrzymał też silne uzbrojenie, przy czym ewenementem było to, że w momencie projektowania samolotu w całej Australii było tylko jedno brytyjskie działko lotnicze Hispano 20 mm z instrukcją obsługi, które w zupełności wystarczyło do podjęcia produkcji seryjnej. Pierwsze zamówienie opiewało na 105 samolotów, którym w międzyczasie nadano nazwę CA-12 Boomerang. Już w trakcie produkcji powstała ulepszona wersja samolotu o prawie identycznej sylwetce, lecz nieco wydłużonym kadłubie, oznaczona jako CA-13. Ogółem wyprodukowano 250 egzemplarzy.

W 1946 roku weszła do produkcji seryjnej kolejna wersja samolotu oznaczona CA-15 o prędkości maksymalnej 711 km/h i sylwetce przypominającej amerykańskiego P-51.

Dane taktyczno-techniczne

Konstrukcja: jednomiejscowy, jednosilnikowy dolnopłat o konstrukcji metalowe, częściowo krytej płótnem

Napęd: 14-cylindrowy  silnik Pratt-Whitney R.1830-S3C4G Twin Wasp w układzie podwójnej gwiazdy o mocy 883 kW, śmigło metalowe, trójłopatowe typu Hamilton o średnicy 3352 mm

Uzbrojenie: 4 karabiny Browning 7,7 mm i 2 działka Hispano 20mm

Dane techniczne (CA-12):

Długość 7,77 m
Rozpiętość 10,97 m
Powierzchnia nośna  
Masa własna 2437 kg
Masa całkowita 3492 kg
Prędkość maksymalna 491 km/h
Prędkość minimalna  
Wznoszenie 14,93 m/s
Pułap normalny 8845 m
Zasięg 1497 km

Powrót do samolotów australijskich

Powrót do strony głównej