Hover MF-11

Typ: wodnosamolot

 

Opis powstania i rozwoju

Norweskie lotnictwo morskie posługiwało się na ogół sprzętem importowanym lub licencyjnym. Istniał jednak również wodnosamolot rodzimej produkcji, który został użyty bojow w drugiej wojnie światowej. W początkach lat trzydziestych dowództwo marynarki wojennej Norwegii uznało, że używane wówczas wodnosamoloty zwiadowcze Hansa-Brandenburg W-33 są już przestarzałe. Wytwórnia Marinens Flyvebotfabrik w Horten podjęła się opracowania i konstrukcji własnego wodnosamolotu według wymagań dowództwa. Projekt oznaczony MF-11 powstał pod kierunkiem komandora J.E. Hovera. Prototyp samolotu oblatano 29.09.1931 i po pomyślnie zakończonych próbach wdrożono do produkcji w zakładach w Horten.

Wodnosamoloty MF-11 miały opinię sprzętu niezawodnego w użytkowaniu, zarówno wśród załóg, jak i personelu naziemnego. Samoloty te wzięły udział w walkach obronnych w czasie niemieckiej napaści na Norwegię w 1940 roku, min. przeprowadzały ataki bombowe na niemiecką flotę inwazyjną lecz bez znaczniejszych rezultatów, ponieważ nie miały celowników bombowych. Po zakończeniu działąń w Norwegii część samolotów MF-11 ewakuowano do Anglii, część została zdobyta przez Niemców, a kilka internowano w Finlandii, gdzie zostały następnie przejęte przez fińskie lotnictwo wojskowe. Były one używane do patrolowania wybrzeża i tropienia okrętów podwodnych przez kilka następnych lat.

Dane taktyczno techniczne

Konstrukcja: wodnosamolot o konstrukcji mieszanej, płaty trójdzielne, kadłub konstrukcji kratownicowej, spawanej z rur stalowych i kryty płótnem z nietypowo rozmieszczoną kabiną załogi (odkryta kabina pilota znajdowała się przed płatem, tuż za silnikiem, a częściowo osłonięta przezroczystą owiewką kabina tylnego strzelca - za płatem), podłodzie składało się z dwóch jednoredanowych pływaków wykonanych ze stopów lekkich.

Napęd: nieosłonięty gwiazdowy silnik tłokowy Armstrong-Siddeley Panther o mocy 425 kW poruszający przez reduktor trzyłopatowe, metalowe śmigło o dużej średnicy.

Uzbrojenie: 2 stałe karabiny Colt-Browning (7,7 mm) obsługiwane przez pilota i 1 jeden ruchomy karabin tego samego typu na obrotnicy w kabinie strzelca, 3 bomby po 100 kg lub 4 po 50 kg.

Dane techniczne:

Długość 11,6 m
Rozpiętość 15,4 m
Wysokość 4,45 m
Powierzchnia nośna  
Masa własna 1850 kg
Masa całkowita 2846 kg
Prędkość maksymalna 235 km/h
Prędkość przelotowa 170 km/h
Czas wznoszenia na 1000 m 3 min. 5 sek.
Pułap normalny 5000 m
Czas trwania lotu 7 h

Powrót do samolotów norweskich

Powrót do strony głównej