LWS-5

Typ: wodnosamolot

 

Opis powstania i rozwoju

Przedłużające się próby w locie prototypu samolotu R-XX i upadłość pod koniec 1935 roku firmy Z.M. Plage & Laśkiewicz wpłynęły hamująco na postęp prac przy budowie samolotu R-XXA. Po założeniu nowej spółki pod nazwą Lubelska Wytwórnia Samolotów, z przeważającym wkładem kapitału państwowego, prace kontynuowano, przemianowując R-XXA na LWS-1. W tym czasie LWS przejmowała od biura konstrukcyjnego PZL dokumentację oraz przygotowywała produkcje seryjną nowego bombowca LWS-4 Żubr. Samolot był rozwiązany bardziej nowocześnie niż R-XXA, stwarzał lepsze perspektywy rozwojowe, umożliwiał przedłużenie serii w tych samych warunkach fabrykacji. Wobec takich , widoków wytwórnia wystąpiła z ofertą do KMW o odstąpienie od mało zaawansowanego LWS-1 na rzecz pływakowej wersji "Żubra", którą oznaczono jako LWS-5. Propozycja została przyjęta i wkrótce zawarto umowę na budowę prototypu, podejmując przy tym pierwsze kroki w kierunku przygotowania produkcji następnych 5 egzemplarzy. Dla prototypu zamierzano wykorzystać pływaki zdemontowane z R-XX, a dla pozostałych sprowadzano w sierpniu 1937 roku do Pucka z Anglii 5 par pływaków Short. Budowa prototypu LWS-5 była znacznie zaawansowana. Zmian na wodnosamolot dokonywano na egzemplarzu wziętym z serii LWS-4. Jednak niepowodzenia w prototypem PZL-30, stanowiącym pierwowzór "Żubra", katastrofa w locie, przedłużające się badanie powypadkowe, przeróbki konstrukcji powodujące zmniejszenie masy użytecznej i wzrost kosztów przedsięwzięcia zmusiły KMW da rezygnacji z LWS-5. W kwietniu 1938 r. zaniechano budowy prototypu, zaawansowanego w 75 %. Po kolejnych niepowodzeniach wynikła sytuacja, którą można określić kryzysem zaufania KMW do wytwórni lubelskiej.

Dane taktyczno-techniczne

Konstrukcja: Dwusilnikowy górnopłat wolnonośny o konstrukcji mieszanej lub metalowej. Wodnosamolot pływakowy przeznaczony do działań niszczycielskich. Liczba osób załogi: 4. Skrzydło alternatywnie: dwudźwigarowe drewniane, vvielopodłużnicowe pokryte sklejką lub metalowe pokryte do I dźwigara blachą, reszta płótnem: Mechanizacja: 3 klapy oraz interceptory sprzężone z lotkami. Usterzenie spawane z rurek stalowych, pokryte płótnem. Kadłub metalowy. Części przednia i środkowa: podłużnicowo-wręgowe. Część tylna: kratownica spawana z rur chromowomolibdenowych. Pokrycie części I i II blachą duralową. Pokrycie części III - na grzbiecie blachą duraluminiową, spód i boki pokryte płótnem. Dwa pływaki wielogrodziowe Short z duraluminium, wsparte o skrzydło i kadłub zastrzałami z rur stalowych o przekroju kroplowym. 

Napęd: Silniki Bristol ,Pegasus.III a mocy 550 kW (750 KIvI). Śmigła trójłopatowe, metalowe, o skoku zmiennym w locie Hamilton Standard Steel 

Uzbrojenie: 5 ruchomych karabinów maszynowych Vickers kalibru 7,7 mm, 600-800 kg bomb lub torpeda lotnicza

Dane techniczne:

Długość 15,40 m
Rozpiętość 18,50 m
Wysokość 5,00 m
Powierzchnia nośna 49,0 m2
Masa własna 4740 kg
Masa całkowita 6800 kg
Prędkość maksymalna 302 km/h
Prędkość minimalna  
Prędkość wznoszenia 3,8 m/s
Pułap normalny 5200 m
Zasięg 1100 km

Powrót do samolotów polskich

Powrót do strony głównej