Make your own free website on Tripod.com

Beriew Be-4

Typ: łódź latająca

Opis powstania i rozwoju

W chwili wybuchu wojny pokładowy samolot zwiadowczy marynarki radzieckiej KOR-1, powstały w 1934 roku był już przestarzały. Biuro konstrukcyjne inż. Beriewa otrzymało więc zadanie opracowania jego następcy. Nowy samolot otrzymał początkowo oznaczenie KOR-2.

Oblot prototypu miał miejsce w 1941 roku. W tymże roku uruchomiono jego produkcję seryjną w Taganrogu na Krymie. Do chwili ewakuacji tych terenów wyprodukowano tylko niewielką liczbę tych maszyn. Stanowiły one wyposażenie krążowników klasy Kirow i Maksym Gorki. Pewna liczba Be-4, bazowana na wybrzeżach używana była do celów transportowo-łącznikowych, patrolowych i ratowniczych.

Po wojnie opracowano rozwojową wersję tego samolotu oznaczoną Be-8.

Dane taktyczno-techniczne

Konstrukcja: jednosilnikowa łódź latająca o bardzo przemyślanych kształtach aerodynamicznych. Silnik w opływowej gondoli zabudowany był nad kadłubem na oprofilowanym pylonie. Półwolnonośny płat o obrysie prostokatno-trapezowym zabudowany był nieco poniżej osi silnika, ale połówki centropłata miały ujemny wznios i skręcenie geometryczne, co do minimum zmniejszyło opór intreferencyjny połączenia skrzydło-gondola. Wskutek takiego układu płat otrzymał charakterystyczny kształt w widoku od przodu rozwartej litery W. Centropłat był dodatkowo podparty do kadłuba parą równoległych zastrzałów po każdej stronie. Skrajne części płata mogły być składane do tyłu do hangarowania. Oprócz lotek klapy wyposażone były w klapy krokodylowe. Usterzenie klasyczne wolnonośne z usterzeniem poziomym osadzonym na stateczniku pionowym na wysokości osi silnika. Zakrytą kabinę pilotów usytuowano pod silnikiem,  a w tylnej części umieszczone było, częściowo zakryte stanowisko tylnego strzelca.

Napęd: silnik gwiazdowy Szwecow M62 o mocy 670 kW

Uzbrojenie: pojedynczy lub zdwojony karabin maszynowy Szkas 7,62 mm w tylnym stanowisku oraz 300 kg bomb

Dane techniczne:

Długość 10,5 m
Rozpiętość 12,0 m
Wysokość 4,05 m
Powierzchnia nośna m2
Masa własna 2055 kg
Masa całkowita 2760 kg
Prędkość maksymalna 360 km/h
Prędkość przelotowa 280 km/h
Wznoszenie 4 m/s
Pułap normalny 6700 m
Zasięg 1000 km

Powrót do samolotów radzieckich

Powrót do strony głównej