Boeing XPBB-1 Sea Ranger

Typ: łódź latająca

Opis powstania i rozwoju

Jeszcze przed wybuchem wojny z Japonia dowództwo marynarki USA zdało sobie sprawę z zagrożenia ze strony nieprzyjacielskich okrętów podwodnych. Złożono więc zapotrzebowanie na bombowiec patrolowy dużego zasięgu, zdolny do tropienia i zwalczania podwodnego przeciwnika na Atlantyku i Pacyfiku. W odpowiedzi zakłady Boeing zaprojektowały i zbudowały wodnosamolot Model 344, oznaczony później XPBB-1 Sea Ranger. Prototyp zamówiono w czerwcu 1940 roku i oblatano go 05.07.1942. Sea Ranger był największą łodzią latającą zbudowaną i oblataną w okresie II wojny światowej. Przy projektowaniu wykorzystano doświadczenia zdobyte przy budowie słynnych Clipperów (Model 314). Pomyślny wynik prób skłonił US Navy do zamówienia 57 seryjnych PBB-1, a zakłady Boeing rozpoczęły budowę specjalnej wytwórni w Renton. Zmieniająca się strategia działań morskich skierowała zainteresowanie na samoloty lądowe. Sea Ranger nie wyszedł więc poza stadium prototypu, a wytwórnia w Renton podjęła produkcję czterosilnikowych bombowców B-29 Superfortress.

Dane taktyczno-techniczne

Konstrukcja: całkowicie metalowy, dwusilnikowy, wolnonośny grzbietopłat. Skrzydła trójdzielne o prostokątnej części środkowej i trapezowych częściach skrajnych odznaczały się bardzo dużym wydłużeniem, co zapewniało samolotowi duży zasięg. W rzeczywistości mógł on przebywać w powietrzu przez 3 doby (!) bez dotankowania. Dwupokładowy kadłub z pomieszczeniami roboczymi i wypoczynkowymi dla wieloosobowej załogi miał podłodzie jednoredanowe. Bezredanowe boczne pływaki stabilizujące zamocowane były pod skrajnymi częściami płatów na wolnonośnych, wysuniętych do przodu wspornikach. Usterzenie klasyczne, wolnonośne. Silniki zabudowane przed krawędziami natarcia centralnej części płata.

Napęd: 2 chłodzone powietrzem silniki gwiazdowe Wright R-3350-8 Cylone po 1700 kW

Uzbrojenie: 8 karabinów maszynowych rozmieszczonych po 2 w obrotowych wieżyczkach: dziobowej, grzbietowe i rufowej oraz po 1 w w kroplowych stanowiskach bocznych. Ponadto samolot mógł unieść 20 bomb po 450 kg (łącznie 9000 kg !)

Dane techniczne:

Długość 28,9 m
Rozpiętość 42,6 m
Wysokość 10,4 m
Powierzchnia nośna  
Masa własna 18840 kg
Masa całkowita 45870 kg
Prędkość maksymalna 367 km/h
Prędkość patrolowania 204 km/h
Wznoszenie 4,9 m/s
Pułap normalny 6800 m
Zasięg 6800-10100 km

Powrót do samolotów amerykańskich

Powrót do strony głównej